Son güncellenme :01.06.2019 17:31

STK’LAR BU İFTARDA BULUŞTU

AK Parti Pendik STK Komisyonu, PENDEF ve Pendik Belediyesi işbirliğiyle tertiplenen iftar programı 31 Mart Cuma akşamı, ilçe protokolü, bölgemizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticilerinin yoğun bir katılımıyla gerçekleşti.

Eski İç İşleri Bakanı Efkan Ala, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Belediye Başkanı Ahmet Cin ve belediye başkan vekili Vahap Doğan, AK Parti Pendik İlçe Başkanı Rüstem Kabil ve başkan yardımcısı Müslim Şahin, MHP İlçe Başkanı Yüksel Cebe, PENDEF Başkanı Ramazan Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri, Kırşehir Akçakent Belediye Başkanı Yılmaz KILIÇ, Ak Parti Kırşehir Akçakent İlçe Başkanı Necdet YILDIZ, Ak Parti Kırşehir İl Genel Meclis Üyesi Orhan OK,

PENDEF üyesi derneklerin başkan ve yöneticileri ile davetliler katıldı.

Hep birlikte yapılan iftarın ardından bir selamlama konuşması yapan PENDEF Başkanı Av. Ramazan Öztürk, “Saygı Değer Misafirler, öncelikle Pendik STK Komisyonu , Pendik Dernekler Federasyonu ve Pendik Belediyemiz işbirliği ile hazırlamış olduğumuz iftar davetimize katılmanızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunarız. Ayrıca, katkı ve desteklerinden dolayı Pendik Belediye Başkanı Sayın Ahmet CİN ve ekibine de teşekkürlerimizi sunarız. Bu vesile ile Mübarek Cumanızı, Kadir Gecenizi ve yaklaşan Ramazan Bayramınızı tebrik ederiz.” Dedi.

ÖZTÜRK, “STK’LAR YÜK OLAN DEĞİL, YÜKÜ HAFİFLETMEYE GÖNÜLLÜ OLAN KURUMLARDIR

STK’ların sorunlarına da değinen PENDEF Başkanı Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü “Bu akşam birbirinden değerli STK Başkan, Yönetici ve Aileleri ile aynı duygu ve düşünceyi paylaşmak, aynı sofrada yer almak üzere bir araya geldik. Bizi bir araya getiren Rabbimize hamdolsun. Değerli dostlar STK ile meşgul olmak gönlü güzel insanların işidir, yaşadığı topluma hizmet etmek için çaba sarf edip bir değer üretmek isteyenlerin işidir. Sivil Toplum olarak kendi şehrimizden büyük şehirlere göç eden hemşerilerimizin bir yandan büyük şehre adapte olması ile uğraşırken öte yandan kendi kültürümüzü, örf ve adetlerimizi yaşatma mücadelesi vermekteyiz. Sivil Toplum çalışmaları de kolay bir uğraş değildir. Sadece üyelerden alınan aidatlar ile STK çalışmalarının başarılı olması mümkün olmamaktadır. Ancak Sivil Toplum Kuruluşları Kamu kurumlarından her hangi bir talepte bulunduğunda da “Kimin Malını Kime Veriyoruz” “ Tüyü Bitmemiş Yetimin Hakkını Veremeyiz” gibi halen Sivil Toplumun ne anlama geldiğini anlayamamış , yaptığı çalışma ve çabaları kavrayamamış anlayışlarla maalesef zaman zaman karşılaşmaktayız.

BİZE BALIK TUTMANIN YOLLARINI AÇIN

Sivil Toplum Milletin İçinden Çıkıp, Onun Kurumsallaşmış, Milletin Ta Kendisidir. Sivil Toplum yük olan değil aslında Kamunun ve Belediyelerin yükünü hafifleten kurumlardır. Bu itibarla Sivil Toplum Kuruluşlarının üyelerine ve topluma güzel projeler kazandırabilmesi için ekonomik olarak Kamu Kurumları ve Belediyelerce destek verilmeli ve Sivil Toplum kamunun ve üyelerinin eline bakmaktan kurtarılmalıdır. Bunun için örneğin Pendik Sahil alanında STK ların illerinin özgün mimarisi ile kültür evleri yapılıp, STK larımız kiradan kurtarılabileceği gibi projeler üretecek hale de getirilmiş olacaktır. STK Lara Balık Vermek Yerine Balık Tutmanın bu şekilde yollarını açmak gerekir. Bu ve benzer konularda Pendef olarak hazırlamış olduğumuz 4 ayrı STK projelerimizi Pendik Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Cin beye sunduk, İnşaallah Binali Başkan da İBB yi kazanırsa ona da aynı projelerimizi sunarak projelerimizin hayata geçirilmesinin takipçisi olacağız. Öte yandan STK ların başkan ve yöneticilerine Belediyelerin sosyal tesislerinden %20 gibi bir indirim yapılması, İspark ve PenPark’tan ücretsiz yararlanması da STK larımızın yöneticilerini motive edecektir. Ayrıca STK Lar her geçen gün daha da önem arz etmektedir. STK lara önem veren kurumların ve Belediyelerin başkan ve yöneticileri daha kalıcı olmakta, STK lara ve topluma sırtını dönen yöneticiler ise alandan sessizce çıkmak zorunda kalmaktadır. Bu itibarla Her Belediyede STK nın içinden gelen, Sivil Toplumun hassasiyetlerini bilen mutlaka belediyelerde bir STK Danışmanı atanması gerektiği kanaatindeyiz. Pendik Belediyemizden ve İBB den de bu adımları bekliyoruz. Bu duygu ve düşünceler ile tekrar katılımınızdan dolayı teşekkürlerimizi arz eder, saygılar sunarız. İftar Programımıza Hoş Geldiniz Şeref Verdiniz.”

Eski İç İşleri Bakanı Efkan Ala’nın da 23 Haziran seçimlerinin önemine vurgu yaptığı konuşma sonrası çay sohbetine katılabilen Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, burada yaptığı açıklamada “Sivil toplumun öneminin farkındayız. Bu bağlamda STK’lar ile işbirliğimiz artarak devam edecek. Bu vesileyle bir kez daha Ramazan Ayınızı, Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.” İfadesinde bulundu.

Yorumlar kapatıldı.