Son güncellenme :30.01.2019 14:59

Kastamonu Kültür Evi” hizmete açıldı

2004 yılından bu yana Pendik’te faaliyet gösteren Kastamonulular Dayanışma Derneği Pendik Şubesi (KasDer Pendik), yeni merkezini 27 Ocak Pazar günü düzenlenen törenle hizmete açtı. Kastamonu Kültür Evi olarak hizmet verecek merkez, Kastamonu kültürünü yeni kuşaklara aktaracak.

Kastamonulular Dayanışma Derneği Pendik Şubesi’nin (KasDer Pendik), yeni dernek binası düzenlenen bir törenle hizmete açıldı. Kavakpınar Mahallesi’nde inşa edilen Kastamonu Kültür Evi’nin açılışına AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, AK Parti İlçe Başkanı Rüstem Kabil, AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Ahmet Cin, MHP İlçe Başkanı Yüksel Cebe, Kas-Der Genel Başkanı Remzi Şen, 26. Dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili ve iş adamı Murat Demir, PENDEF Başkanı Av. Ramazan Öztürk, Pendik Müftüsü Hüseyin Baş, CHP Pendik Belediye Başkan Adayı Mehmet Salih Usta ile çok sayıda davetli ve Kastamonulu vatandaş katıldı.

Bu evde çocuklarımız kültürleriyle tanışacak”

Açılışta konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, yeni nesillerin gelenek ve kültürlerimizden uzaklaşarak yabancılaştığını vurgulayarak yörelerinin en ünlü şarkılarından biri olan “Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına” türküsünde anlatılmak isteneni çocuklarının anlayamadığını dile getirdi. Milletvekili Şentürk, “Bugün benim çocuklarım bu türküyü dinleyip gülüyorlar. Kastamonu’daki söğüt ağacı dallarınının yerlere kadar uzandığını ve mandaların dallar üzerinde serinlediğini bilmiyorlarki.  ‘Kapma’ sözcüğü bizde ‘ısırmak’ anlamında kullanılır. Sineklerin manda yavrularını ısırdığından bahseder türkü. İşte bu kültür evlerinde bunlar anlatılır, genç nesillere aktarılırsa, çocuklarımız gülmez, kültürleriyle gurur duyarlar. Bu anlamda da ortaya konan bu eser büyük önem taşımaktadır. Emeği geçen herkesi kutluyorum.”dedi.

Burası Pendik’e de katkı sunacak”

  1. Dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili ve işadamı Murat Demir ise,”Mimarisi ve iç donanımı ile Pendik’te Kastamonu kültürünü yaşatacak binamız, ilçenin de sosyal ve kültür hayatına katkı sunacaktır. Buranın yapımında emeği geçen başta Pendik Belediye Başkanımız Dr. Kenan Şahin, Belediye Başkan Yardımcımız Cevat Yaman, Kas-Der Pendik Şube Başkanı Hüseyin Demircan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Kültür Evi büyük beğeni kazandı

Konuşmaların ardından kültür evinin açılış kurdelesi kesildi ve kültür evi davetliler tarafından gezildi. Kastamonu’nun eşsiz tarihi ve zengin kültürünün tanıtımı için önemli rol üstlenecek kültür evi gerek mimarisi gerekse dizaynı ile ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı.

 

Yorumlar kapatıldı.