Son güncellenme :21.05.2019 15:31

Anasayfa > GALERİ, Genel, Güncel Haberler, GÜNDEM, Kartal, Manşet, Sağtaraf Haberler, SPOR > Kartal’da ‘19 Mayıs Kupası Yağlı Güreşleri’ Turnuvası Düzenlendi

21.05.2019 Sal, 15:31

Kartal’da ‘19 Mayıs Kupası Yağlı Güreşleri’ Turnuvası Düzenlendi

 

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Kartal Belediyesi ve SAMDEF (Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu) organizasyonuyla Kartal sahilinde ’19 Mayıs Kupası Yağlı Güreşleri’ turnuvası düzenlendi.

26 YIL ARADAN SONRA İLK YAĞLI GÜREŞ TURNUVASI

Kartal Belediyesi, 26 yıl aradan sonra yağlı güreş turnuvasına ev sahipliği yaptı. Küçükler, Teşvik, Büyük Orta, Baş Altı Pehlivanları ve Başpehlivanların er meydanında kozlarını paylaştığı etkinliğe, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yanı sıra; CHP Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

SPOR; DOSTLUĞU, KARDEŞLİĞİ VE HUZURU SAĞLIYOR”

26 yıl sonra Kartal’da düzenlenen yağlı güreş turnuvasına vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Minikler kategorisinde yarışan pehlivanların ardından er meydanında büyük orta ve başaltı pehlivanları çıktı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden Kartal’a gelen başpehlivanlar, Türk Bayrağı ile çimlere çıktı. Başpehlivanların kura çekimine bizzat katılan Başkan Gökhan Yüksel, “Güreş ata sporumuz, 100. yılın coşkusu ile bu sporu hatırlamamız ayrı bir gururdur. Burada başpehlivanlar var, bu ülkenin evlatları var. Siyasi görüşü, memleketi, ne olursa olsun spor, bütün insanları birleştiren dostluğu, kardeşliği ve huzuru sağlıyor.” dedi.

Konuşmanın ardından turnuvanın yapıldığı Kartal sahili, eşleşen sporcuların final mücadelesine sahne oldu. Büyük bir çekişmenin yaşandığı 19 Mayıs Kupası Yağlı Güreş Turnuvası Küçükler kategorisinde; Mehmet Ali Aydın, Teşvik kategorisinde; Batuhan Küçük, Büyükler Orta’da; Zafer Dama, Baş Altı kategorisinde; Özkan Yılmaz birincilik derecesini elde etti.

19 Mayıs Kupası Yağlı Güreş Turnuvası finalinde; Abdullah Güngör ve İsmail Balaban karşı karşıya geldi. Kıran kırana mücadelenin yaşandığı finalde, Abdullah Güngör başpehlivan olurken; İsmail Balaban da ikincilik derecesini elde etti.

Yorumlar kapatıldı.